ИНТЕРВЮТА И КОМЕНТАРИ
Инж. Пламен Иванов: Поливният сезон приключи успешно, без дефицит на вода
Публикувано
преди 1 месецon
By
Канал 6Успешно, без дефицит на вода, приключи поливният сезон. Това заяви пред КАНАЛ 6 управителят на Напоителни системи – клон Средна Тунджа инж. Пламен Иванов.
„И в този сезон успяхме да се справим с всички предизвикателства, подавайки вода до всички наши клиенти, които бяха заявили напояване. Благодарение на рехабилитацията на мрежата, която извършихме в началото на поливния сезон, успяхме да спестим вода. Тази година завършихме сезона със 102 млн. куб. м. вода в язовир „Жребчево“, като към днешна дата обемът му е 109 млн. куб. м. Няма никаква опасност за следващия поливен сезон. Земеделските стопани, които са клиенти на Напоителни системи – клон Средна Тунджа, могат да бъдат спокойни, че ще бъде доставена вода до всеки, който заяви желание“, каза Пламен Иванов.
Управителят на Дружеството обясни също, че периодът от ноември до май е времето на есенно-зимното и пролетно пълноводие, което формира основната част от притока към язовирите. „Предстоят влажни месеци, които ще осигурят и допълнителни количества вода във водоема до началото на новия поливен сезон. Редуването на сухи и влажни периоди е циклично, средно между 5 и 7 години, затова очакванията ни са тази есен да е влажна и реките и язовирите да достигнат по-високи нива. Ако се повтори сухата зима от 2019-2020 година, нивата няма да са по-ниски от тези през април-септември тази година“, коментира инж. Иванов.
Според него, заради промяната на климата и нуждата от ремонти на хидромелиоративната система, в цялата страна е планирана рехабилитация на около 80% от системата и изграждане на ефективно и модерно напояване. Това е причина и за подписването на меморандум за сътрудничество между Министерство на земеделието и храните, Университета по архитектура, строителство и геодезия /УАСГ/ и Напоителни системи.
„Основна тема в меморандума е осигуряването на по-добри възможности за кариерно развитие и реализация на студенти от Хидротехническия факултет на УАСГ, включително чрез организиране на посещения на място в сгради и съоръжения на „Напоителни системи“, организация на учебни и преддипломни стажове и практики. Документът предвижда още подпомагане качеството на обучение на студенти и докторанти, както и партньорство при осъществяването на проучвания и научни изследвания в областта на хидротехниката, хидромелиорациите и управлението на води. Този меморандум дава възможност на завършилите Университета да приложат на практика знанията си в стратегически обекти“, коментира Пламен Иванов.
„Към момента на местно ниво имаме млади специалисти, както и колеги със стаж и опит. Има приемственост в екипите. Доказателство за това са успешните проекти, с които кандидатстваме, както и вече реализираните“, каза още инж. Иванов.
Той допълни, че извън напоителния сезон са планирани и текущи ремонти. В момента тече проектиране на два участъка, които ще бъдат изцяло рехабилитирани по Програмата за развитие на селските райони. Тази година са завършени ремонтите на два участъка на каналите доставящи вода за земеделските площи в региона. Третият проект предстои да бъде изпълнен, а за следващата година са планирани още два участъка.