РЕГИОНИ
Обществено обсъждане на проект на Стратегия за водено от общностите местно развитие на Местна инициативна рибарска група „Котел, Сливен, Нова Загора и Твърдица“
Публикувано
преди 2 месецаon
By
Канал 6В изпълнение на проект „Подготвителни дейности за създаване на МИРГ „Котел, Сливен, Нова Загора и Твърдица”, финансиран по процедура № BG14MFPR001-3.001 „Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за Водено от общностите местно развитие” от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027.г. чрез Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, на 02.12.2024 г. в гр. Котел се проведе обществено обсъждане на проект на Стратегия за водено от общностите местно развитие /СВОМР/ на Местна инициативна рибарска група „Котел, Сливен, Нова Загора и Твърдица.
Бенефициент по проекта е Община Котел, която си партнира с общините Сливен, Нова Загора и Твърдица. Основната цел на проекта е изграждането на капацитет у местните общности и осъществяване на подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегия, която да допринесе за развитието на общностите, занимаващи се с рибарство и производство на аквакултури на територията на общините Котел, Сливен, Нова Загора и Твърдица.
На събитието бяха поканени всички заинтересовани страни, които искат да научат, какви са възможностите за финансиране на проекти на местно ниво, както и учредителите на сдружението, което е в процес на регистрация. На срещата бе представена разработената стратегията за ВОМР, включително: резултатите от проучванията, проведени във връзка с подготовката на стратегията; SWOT анализ отразяващ силните и слабите страни, възможностите и заплахите на територията на МИРГ; стратегическата рамка; приоритети на развитие, мерки и разпределение на бюджета по тях; критерии за оценка и индикатори за изпълнение.
Участниците в общественото обсъждане изразиха своите виждания по стратегическите цели и приоритети за развитието на територията, заложените мерки, финансов ресурс, критерий за подбор и индикатори за изпълнение. Проведена бе структурирана дискусия по отношение на избраните мерки, минималните и максималните размери на допустимите разходи за проектите, балансирано ли е разпределен бюджета на стратегията между публичните и частните мерки, допустимите кандидати, интензитет на помощта и т.н. СВОМР е многофондова, което ще даде възможност за преодоляване на икономическите и социалните различия в развитието на територията на МИРГ.
По време на обсъждането не постъпиха предложения от страна на присъстващите. Заинтересовани страни подкрепиха и приеха така предложената стратегия за ВОМР на МИРГ „Котел, Сливен, Нова Загора и Твърдица“.
Разходът е по АД МДР-ИП-01-166/09.09.2024 г., финансиран по процедура № BG14MFPR001-3.001 „Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за Водено от общностите местно развитие” от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027.г.чрез Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури.