СЛИВЕН
Собствениците на сгради в Сливен, които отговарят на изискванията за енергийна ефективност, ще бъдат освободени от данък за срок от шест години
Публикувано
преди 1 месецon
By
Канал 6Собствениците на сгради в Сливен, които отговарят на изискванията за енергийна ефективност, ще бъдат освободени от данък за срок от шест години. Това предвиждат промените в Наредбата за местни данъци и такси, които предлага общинското ръководство, и които предстои да бъдат гласувани утре на редовно заседание на Общинския съвет. Това съобщи на брифинг днес председателят на Комисията по бюджет и финанси Веселина Куртева.
За да се възползват от облекчението, собствениците на такива сгради трябва да предоставят в Общината паспортите, които са изготвени при санирането. Куртева допълни, че данъкът на автомобилите, който се определя в зависимост от мощността, ще бъде минимално завишен от следващата година, ако предложението бъде прието утре.
С 6 стотинки се увеличава данъкът за най-масовите автомобили с мощност до 74 киловата (kW). Промяната за по-мощните автомобили до 110 kW ще е 14 ст., а до 150 kW – 17 ст. За автомобилите над 150 kW няма да има промяна. Коригиращият процент за годината на производство също остава без промяна. Ще бъде променен коефициентът за екологична категория.
„За автомобилите без екологична категория, такива с Евро 1, Евро 2 и Евро 3, коефициентът ще бъде завишен с 0,1 и съответно ще бъде намален с 0,1 за автомобили, които са с по-висока екологична категория. Мотопедите и мотоциклетите, които са с категория – Евро 4 и Евро 5, ще плащат с 20 на сто по-малко, а за по-високата категория намалението ще е с 60 на сто“, обясни финансистът.
Целта на общинската администрация е насърчаване на употребата на по-екологични автомобили, както и освобождаване от данък за определен период от време на сгради, които отговарят на изискванията за енергийна ефективност, каза още Веселина Куртева и допълни, че с минималната промяна в данъка за автомобили, той ще стане съпоставим с други градове в страната, които са близки по население със Сливен.
Според план-сметката за сметопочистване и сметоизвозване за 2025 г. ще са необходими 15,4 млн. лв., от които за събиране и транспортиране на отпадъците, и осигуряване на съдове за смет – 6,9 млн.лв., а за проучване, изграждане и мониторинг на депата – около 5,3 млн. За почистване на улиците, парковете и алеите са необходими 3,750 млн. лв. Очакваните приходи от такса „Битови отпадъци“ през следващата година са в размер на 11 млн.лв., като дофинансирането от Община Сливен е 4,4 млн. лв. Утре общинските съветници предстои да гласуват и промяна в такса „Битови отпадъци“.
Заради завишените цени за 2025 г. и нестабилната политическа обстановка се предвижда промяна в размера й. Предвидените промили за жилищата в Сливен са 2,25, което е с 0,75 повече и 5,1 за фирмите, като тук увеличението е 1,7 промила. Увеличението на годишна база, което би заплатило едно домакинство в Сливен, ако промените бъдат приети утре, е около 30 – 35 лв за година. Ако План-сметката бъде приета утре, ще се намали дофинансирането от страна на Общината с около 4 млн.лв., като тези средства ще се инвестират за инфраструктурни и социални дейности.