ЛЮБОПИТНО
От артефактите до дигиталната епоха: Сливенският музей отбелязва 120 години
Сливен отбеляза 120 години от създаването на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ с национална научна конференция, посветена на ролята на музеите в съхранението на културната памет и идентичност.
Двудневният форум, под надслов „120 години музей Сливен. Историческа памет и културно наследство“, събра в зала „Май“ учени, изследователи, музейни специалисти и представители на културни институции от цялата страна.
Официалното откриване направи директорът на музея доц. д-р Николай Сираков, който приветства гостите и подчерта, че юбилеят е не само повод за равносметка, но и за поглед към бъдещето на музейното дело.
„Нашият музей е жива връзка между миналото и настоящето – място, където науката и културата се срещат, за да разкажат историята на човека и неговия дух“, каза Сираков.
Той напомни, че днес в музея се съхраняват над 90 000 експоната, които разкриват богатото минало на региона и свидетелстват за развитието на българската култура през вековете.
На тържественото откриване присъства и заместник-кметът Пепа Чиликова, която връчи поздравителен адрес от името на кмета на община Сливен Стефан Радев.
Научен ръководител на форума е проф. д-р Петко Ст. Петков, който благодари за възможността да участва в юбилейното събитие и подари на музея свои издания, свързани с историята на Сливен и музейното дело в България.
Поздрав към колегите си отправи и Георги Кюпчуков, директор на музея до 2013 г., който изрази признателност за всеотдайността на музейните специалисти.
Конференцията продължава с панелни дискусии, посветени на опазването на културното наследство, ролята на дарителството, нематериалното културно наследство и музеите като центрове на образование и възпитание.



