Connect with us

РЕГИОНИ

Проект „ROADS: Пътища към устойчив геотуризъм“

Публикувано

on

На 10.01.2024 г. беше подписан Административен договор № РД50-4/10.01.2024 г. по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014-2020.

Проектът „ROADS: Пътища към устойчив геотуризъм“ е проект за съвместни действия за вътрешнотериториално сътрудничество, реализиран в партньорство между две български местни инициативни групи. Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ е 195 512,00 лв. (100% безвъзмездно финансиране), от които 97 756,00 лв. са за изпълнение на дейности на МИГ „Котел, Сунгурларе и Върбица“. Проектът ще се изпълнява 12 месеца. Той е единственият проект по мярка 19.3 и по програмите за сътрудничество, в който всички партньори изпълняват пълният обем дейности по един и същи начин.   

Основната цел: Разработване и въвеждане на иновативни продукти, процеси и бизнес модели, целящи повишаване на ресурсната ефективност на икономиката, подпомагане и внедряване на иновации, адресиращи повишаването на конкурентоспособността на икономиката на териториите на МИГ „Котел, Сунгурларе и Върбица“ и МИГ „Поморие“ и трансформирането й в икономика, базирана на знанието и интелигентния растеж.   

Проектът е единственият по мярка 19.3 от мярка 19, ПРСР 2014-2020, по който се създават 3 (три) съвместни продукта. Проектът „ROADS: Пътища към устойчив геотуризъм“ е иновативен, защото включва:

  1. Нови идеи – узаконяване на териториите „Геопарк на ЮНЕСКО“;
  2. Нови продукти – съвместна Методология за разработване на геопаркове. В България няма разработена методика за геопаркове;
  3. Нови услуги – създаване на музейни експозиции „Геоложки феномени“;
  4. Нов модел на проект за сътрудничество – това е единствения проект по мярка 19. 3 и по програмите за сътрудничество, в който всички партньори изпълняват пълният обем дейности по един и същи начин;
  5. Иновативна стратегия на проекта, с добро дефиниране и определяне на целите и резултатите;

Проектът е иновативен от гледна точка на съвместния продукт – разработване на методология за създаване на геопарк в България и създаване на музейни експозиции. Тази методология ще послужи на двете МИГ в процеса по създаване на Геопарк на техните територии, тя ще бъде първия създаден такъв документ, който ще бъде предоставен на широката общественост (на интернет страниците на двата МИГ-а, в социалните мрежи и др., както и разпечатан във вид на каталог на хартиен носител).