Connect with us

ИНТЕРВЮТА И КОМЕНТАРИ

Тунджа под бетон: Климент Шопов разобличава вероятни злоупотреба в Сливен

Публикувано

on

Граждани сигнализират за незаконни строителни дейности в защитена зона по поречието на река Тунджа, в землището на село Крушаре, община Сливен. Според получената информация, на брега на реката са изградени бетонни съоръжения и са изсечени дървета, което буди притеснения за нарушения на заповедите на Министерството на околната среда и водите и Закона за биологичното разнообразие.

Народните представители от “Възраждане” Климент Шопов и Константина Петрова постави въпроса пред министъра на околната среда и водите, настоявайки за ясна позиция дали строежът нарушава екологичното законодателство и дали ще бъдат предприети действия за защита на природата.

Министърът отговори, че проверка на подадените координати е установила, че въпросният строеж не попада изцяло в границите на защитените зони, но частично засяга зона „Река Тунджа-1″. По неговите думи, строителството не противоречи на режима на защитените територии, а за изграждането на бетонната подпорна стена на брега на реката не е било подадено искане за разрешение към Басейнова дирекция. Министърът подчерта, че ще бъдат предприети допълнителни проверки, за да се изяснят всички детайли.

Народният представител Климент Шопов реагира остро на този отговор, обвинявайки институциите в прикриване на злоупотреби. „Не ме учудва вашият отговор, защото всички в Сливен знаят, че въпросната къща принадлежи на бивш общински съветник от БСП. Ясно е, че го защитавате!”, заяви той.

Шопов подчерта, че основният проблем не е жилищната постройка, а бетонното съоръжение на брега на реката, което според заповед №317 от 2021 г. попада в забранените дейности, тъй като корекцията на реки е допустима само при риск от наводнения. „Какъв риск от наводнение има тук, след като този бетонен кей не е изграден на брега срещу сградата? Очевидно е, че става дума за незаконна намеса в защитена територия!”, допълни той.

Министърът лаконично отговори, че проверката ще продължи и че само компетентните органи могат да установят дали има извършено престъпление. Той подчерта, че Басейнова дирекция не е издавала разрешение за интервенция в реката и ако се установят нарушения, ще бъдат предприети съответните административни мерки.

“Въпреки уверенията, въпросът за законосъобразността на строителния обект остава отворен, а жителите на Сливен продължават да настояват за намеса на институциите и възстановяване на екологичния баланс по поречието на Тунджа”, коментира Климент Шопов.